eduroam
Informace o připojení k bezdrátové síti eduroam

Wi-Fi

Eduroam

eduroam_trans_200pix.png

Eduroam je mezinárodní projekt, který i v naší republice již zapustil silné kořeny. To dokumentuje i jeho národní web http://www.eduroam.cz. Jedním z cílů projektu je podpořit mobilitu a roaming studentů i akademických pracovníků. Uživatel sítě má ve své domovské síti svůj účet a tento účet jej opravňuje k použití sítě eduroam i kteréhokoliv člena projektu. Tato základní vlastnost je podrobněji vysvětlena i v uživatelské sekci národního webu projektu.

Fakulta provozuje eduroam na dvou místech:

  • Thákurova 9, tzv. Nová budova ČVUT, úřední sídla fakulty architektury (FA) a FITu
  • Thákurova 7, budova A v areálu stavební fakulty od 9. patra vzhůru

Jak se připojit

Podrobné obrázkové návody pro různá zařízení a operační systémy lze nalézt na http://eduroam.cz nebo i na serverech dalších připojených organizací. Tyto obecné údaje zde neuvádím.

Podívejme se jen na naše specifická nastavení.

Radius server, realm, heslo

V obou dvou budovách je identita klientů sítě ověřována radius serverem radius.fit.cvut.cz. Tento server je i domovským radius serverem pro uživatele z FITu, kteří používají realm fit.cvut.cz.

FIT

Student FITu s uživatelským jménem novakm13 v eduroamu tedy používá identitu novakm13@fit.cvut.cz. Uživatelům FITu je doporučeno používat právě tento realm fit.cvut.cz, neboť v případě problémů s připojením do sítě lze operativněji dohledat příčinu problémů. Radius server je již zmíněný radius.fit.cvut.cz.

Uživatelé s realmem fit.cvut.cz si nastavují heslo pro eduroam v aplikaci ICT profil.

FA

Uživatelé eduroamu z FA používají realm vc.cvut.cz, domovským radius serverem pro ně je olse.civ.cvut.cz. Identita uživatele je např. benesj28@vc.cvut.cz. Podrobnosti o konfiguraci lze nalézt na webu ČVUT http://intranet.cvut.cz/informace-pro-zamestnance/site/eduroam.

Heslo pro realm vc.cvut.cz se nastavuje na http://usermap.cvut.cz.

Společné konfigurační údaje

Konfigurační údaje, které jsou společné pro uživatele z FITu i FA:

Problém?

V případě problémů se správným nastavením mohou uživatelé z ČVUT nacházející se v Nové budově nebo budově A nahlédnout do logu radius serveru radius.fit.cvut.cz na adrese http://radius.fit.cvut.cz.